Dvodnevni posvet NSIOS
Člani Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije so se 17. in 18.4.2023 zbrali na tradicionalnem dvodnevnem posvetu članic NSIOS v Bohinjski Bistrici.
Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) je nevladna organizacija, ki prostovoljno združuje reprezentativne in druge invalidske organizacije, ki delujejo na državni ravni v Republiki Sloveniji. NSIOS je ustanovljen skladno z določili Zakona o invalidskih organizacijah.
V NSIOS se združuje 25 invalidskih organizacij, ki delujejo v več kot 220 lokalnih društvih po vsej Sloveniji. Vključene invalidske organizacije predstavljajo 98,5 % vseh organiziranih slovenskih invalidov. NSIOS je tudi polnopravni član Evropskega invalidskega foruma (European Disability Forum – EDF). To pomeni, da povzemamo vse zasnovane sodobne evropske invalidske politike, hkrati pa posredujemo specifične slovenske invalidske interese in aktualne vsebine za oblikovanje novih sistemskih rešitev, ki so po svoji naravi značilne in obvezne za našo državo.
Ob 15. obletnici ratifikacije Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov reprezentativne in druge invalidske organizacije, povezane v okviru NSIOS, ki zastopamo interese več kot 118.000 invalidov, člani NSIOS sporočajo minimalne zaveze in standardi zagotavljanja enakopravnega položaja invalidov, ki jih določa Konvencija Združenih narodov o pravicah invalidov, ki po poldrugem desetletju še niso izpolnjene v celoti, prav tako niso v polni meri implementirana ustavna določila za vse invalide nacionalni predpisi, ki določajo pravice invalidov in njihove enake možnosti na področju dostopa do grajenega okolja, informacij, komunikacij, dobrin in storitev, invalidi nimajo enakih možnosti na področjih, ki so za vsakega posameznika ključna, kot so izobraževanje, zaposlovanje, mobilnost, reševanje stanovanjskega vprašanja, socialna varnost, vključevanje v družbene aktivnosti, invalidi smo še vedno bolj od povprečja izpostavljeni diskriminaciji, revščini in socialni izključenosti, ob tem se načelo »Nič o invalidih brez invalidov« pri pripravi predpisov, ukrepov in aktivnosti na državnem in lokalnem nivoju še vedno ne upošteva dosledno in v polni meri.
Hkrati ob napovedanih reformah na številnih ključnih področjih izražamo zaskrbljenost, da bi posegi v obstoječo zakonodajo ogrozili pravice invalidov in poslabšali naše možnosti za dostojno, neodvisno, aktivno in zdravo življenje ter enakopravno vključevanje v družbo. Podpisniki Bohinjske deklaracije NSIOS so vsi člani NSIOS.