Konferenca invalidskih podjetij 2022
Njen naslov – »Učinkovitost in upravičenost subvencioniranja invalidskih podjetij« na prvi pogled v ospredje postavlja ekonomski vidik. Vendar zaposlitev nikakor ni zgolj ekonomsko vprašanje. S stališča posameznika je dejstvo, da lahko sam ustvarja svoj dohodek, da zmore sam preživljati sebe in svojo družino, od nekdaj povezano tudi z dostojanstvom, z občutkom lastne vrednosti. Zaposlitev je hkrati zanesljiv način preprečevanja socialne izključenosti in vseh negativnih psihosocialnih in družbenih posledic, ki jih slednja povzroča. Ljudje se lahko osebnostno realiziramo in razvijamo tudi skozi delo, ki ga opravljamo. Zato zaposlitev presega toge ekonomske okvire – je tudi človekova pravica. Pravica, da enakovredno in aktivno sodelujemo z drugimi člani skupnosti pri uresničevanju delovnih nalog ter si s tem zagotavljamo svojo socialno varnost in neodvisnost.
Kljub številnim mednarodnim in nacionalnim predpisom, ki prepovedujejo diskriminacijo pri zaposlovanju ter zapovedujejo enakopravnost na trgu dela, imajo invalidi še vedno slabše možnosti za zaposlitev kot drugi delavci in se bolj verjetno kot drugi ujamejo v primež dolgotrajne brezposelnosti. Nezaposlenost pa še dodatno prispeva k zmanjševanju enakih možnosti tudi na ostalih področjih človekovega družbenega in zasebnega življenja.
V invalidskih organizacijah, združenih v okviru Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, si prizadevamo za dejansko uresničevanje temeljnih človekovih pravic invalidov in zagovarjamo ukrepe ter pozitivne prakse na tem področju. Zato cenimo vlogo invalidskih podjetij, ki zaposlujejo skupno kar 12 tisoč delavcev, od tega približno 6 tisoč s statusom invalida.
Prav tako spoštujemo poslanstvo invalidskih podjetij, to je zaposlovanje invalidov v gospodarskih družbah, kjer ima vsaj 40% zaposlenih status invalida. Praksa invalidskih podjetij, ki to poslanstvo uresničujejo že več desetletij, potrjuje, da so lahko tudi invalidi s težjimi oblikami invalidnosti produktivni in uspešni sodelavci ob ustrezni organizaciji dela, prilagoditvi delovnega okolja ali procesov dela oziroma ob ustreznih podpornih storitvah.
V desetletjih izkušenj so strokovni delavci v invalidskih podjetjih oblikovali znanja in veščine, ki so zelo pomembne za prav vse organizacije, ki si želijo uspešnega obstoja in razvoja ob trenutnih demografskih trendih starajoče se družbe in pomanjkanja delovne sile. To je sposobnost videti v kandidatu za zaposlitev oziroma v sodelavcu ne le njegove omejitve, ampak predvsem prepoznati njegove sposobnosti, talente in potencial za prihodnji karierni razvoj. In nenazadnje, dati ljudem priložnost.
In ko govorimo o priložnostih – naj bo tudi današnje srečanje priložnost za izmenjavo znanj, predlogov in idej za nadaljnje uspešno izpolnjevanje poslanstva invalidskih podjetij ter za zagotavljanje njihovega stabilnega položaja tudi v negotovih časih, s katerimi se soočamo v tem obdobju.
mag. Mateja Toman, predsednica NSIOS
Foto: Arhiv NSIOS