Medsektorska poročevalska skupina za dostopnost avdiovizualnih medijev ITU IRG-AVA
Dr. Matjaž Debevc se je kot delegat NSIOS udeležil sestanka ITU IRG-AVA, ki je potekalo 10.maja 2023 preko aplikacije zoom. Sestanek so vodili Pradibta Biswas iz Indije, Masahito Kawamori iz Japonske in Andy Quested iz Velike Britanije. Na tokratnem sestanku so obravnavali različne tematike s poudarkom na metaverz, podnaslavljanje v živo, zaščita pred goljufivimi klici in skupni uporabniški profil.
Na začetku sestanku so se udeleženci posvetili predvsem diskusiji na temo metaverz. Metaverz je digitalni svet, v katerem medsebojno povezani prostori v realnem času ponujajo medsebojno interakcijo, kjer lahko posamezniki izvajajo dejavnosti v realnem življenju. Posamezniki lahko na primer delajo, načrtujejo, prevajajo, ustvarjajo in komunicirajo v digitalnem svetu.
V metaverzu uporabniki uporabljajo moč sodobne tehnologije, kot so virtualna resničnost (VR), razširjena resničnost (AR) in mešana resničnost (XR) ter haptične senzorje in še mnogo več. To daje digitalni interakciji videz in občutek fizičnega prostora.
Vodja, dr. Pilar Orero iz Španije, je sporočila, da je fokusna skupina za metaverz (ITU WG8) začela s svojim delom marca 2023. Skupina ugotavlja, da metaverz napreduje vendar še vedno ni standarda za komunikacijo med metaverzi ali z drugimi oblikami. Zato se je ITU odločila začeti z aktivnostmi, da bi zapolnila to vrzel. Skupina bo tako zagotovila smernice o dostopnosti in vključitvi v metaverz ter oblikovala poročila ali smernice za industrijo in primere dobre prakse za uporabo. Dr. Pilar Orero je sporočila, da se lahko v to skupino vključijo tudi vsi zunanji strokovnjaki, ki se ali se želijo ukvarjati s področjem metaverz.
Drugi predlog so predstavili strokovnjaki iz Indije, ki želijo pripraviti ITU tehnično poročilo na temo podnaslavljanje v živo. Poročilo naj bi nudilo tehnična navodila za podnaslavljanje v živo in druge vizualne dostopne vidike na vseh avdiovizualnih sistemih. Načeloma so udeleženci pokazali zanimanje za ta predlog, vendar so podali tudi nekaj komentarjev, na primer, da je potrebno upoštevati tudi druga ITU poročila na temo podnaslavljanja.
Zanimiv je bil tudi predlog o zaščiti pred goljufivimi klici, še posebej pred zlorabami tipa »Wangiri«. V tem primeru klicatelj zlorabi zaupanje tako, da pokliče samo z enim zvonjenjem in spusti slušalko in pričakuje, da bo žrtev klicala nazaj na v resnici zelo drago številko. Osebe z različnimi oblikami oviranosti, tudi starejši, so žal lahke žrtve. In skupina znotraj ITU bo pripravila poročilo, ki bo omogočilo tehnično pomoč pri odpravi te vrste zlorab.
Pradibta Biswas (skupina ITU-T SG9) je predstavil nadaljnji razvoj njihovega priporočila za skupni uporabniški profil (Common User Profile), ki bi omogočil enotne nastavitve za potrebe prikaza glede na tip ovire ne glede na napravo (TV, mobilni telefon, računalnik ali podobno).
Masahito Kawamori (skupina ITU-T SG16) je predstavil novo priporočilo skupine z naslovom »WHO-ITU globalni standard za dostopnost do telezdravja«, ki je skupno delo ITU z WHO na področju dostopnosti v telezdravju. Povedal je, da je to temo predstavil na konferenci Zero Project februarja 2023 na Dunaju, v Avstriji, ter spodbujal sprejetje tega priporočila med vladami in državami.
Andy Quested (skupina ITU-R SG6) je predstavil nov dokument z naslovom »Okvir za bodočnost radiodifuzije« (ITU RBT BS2522), ki predstavlja bodočnost dostopne radiodifuzije.
Pripravil: dr. Matjaž Debevc, član NSIOS delovne skupine za dostopnost, komunikacijo in informacije; član odbora SIST; nacionalni ekspert za Evropski center za vire o dostopnosti (AccessibleEU); koordinator ekspertne skupine za dostopnost Svetovne zveze gluhih; G3ict delegat za ITU; upokojeni profesor na Univerzi v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko.