Morebitna prodaja Športne loterije
Ob informaciji, da se za nakup Športne loterije zanima konzorcij tujih ponudnikov, Nacionalni svet invalidskih organizacij Sloveniji (NSIOS) poziva k preučitvi vseh vidikov morebitne spremembe lastništva.
V NSIOS se združuje 24 invalidskih organizacij, ki delujejo na državni ravni in povezujejo več kot 210 lokalnih društev. Vključene invalidske organizacije zastopajo interese prek 115.000 slovenskih invalidov. NSIOS je ustanovljen skladno z določili Zakona o invalidskih organizacijah.
Glavni vir posameznih invalidskih organizacij, članic NSIOS, so sredstva Fundacije invalidskih in humanitarnih organizacij v Republiki Sloveniji (FIHO).
Invalidske organizacije izvajajo široko paleto posebnih socialnih programov in aktivnosti, s katerimi pomembno prispevajo k izboljšanju enakih možnosti invalidov za sodelovanje v aktivnem zasebnem in družbenem življenju, ter s tem prispevajo k uresničevanju temeljnih pravic invalidov. Programi invalidskih organizacij dopolnjujejo skrb države na področju invalidskega varstva, v nekaterih primerih pa jo celo nadomeščajo.
Dejstvo je, da so opisani programi odvisni od stabilnega in zadostnega financiranja, ki ga zagotavlja FIHO. Upoštevajoč naraščajoče potrebe invalidov in drugih ranljivih skupin, ki nujno potrebujejo programe invalidskih in humanitarnih organizacij, je vprašanje obsega in dolgoročne stabilnosti namenskih sredstev FIHO izrednega pomena.
Glede na navedeno z zaskrbljenostjo spremljamo aktualno razpravo o možnosti prodaje Športne loterije. Zavedamo se namreč, da FIHO prejme del sredstev tudi iz naslova 20 % koncesij Športne loterije. Lastniške spremembe lahko kljub obstoječi zakonodaji privedejo tudi do spremembe obsega tega finančnega vira, kar se lahko posledično odrazi v zmanjšanju razpoložljivih sredstev FIHO, namenjenih financiranju programov, delovanja in nujnih naložb invalidskih in humanitarnih organizacij. Sredstva FIHO za navedene namene že nekaj let ne zadoščajo za kritje vseh potreb invalidov in drugih ranljivih skupin, ki so uporabniki posebnih socialnih programov. Posegi na tem področju, tudi v smislu sprememb lastništva Športne loterije, lahko tako posredno vplivajo na zmanjševanje kakovosti življenja najbolj ranljivih posameznikov in onemogočijo izvajanje prenekaterih posebnih socialnih programov.
Vse odločevalce na tem področju pozivamo k tehtnemu razmisleku. Upamo, da se vsi zavedamo pomena družbene odgovornosti na področju prirejanja iger na srečo ter pomena stabilnega financiranja programov za najranljivejše skupine prebivalstva.
Pozivamo, naj bodo pri odločanju v ospredju naštete okoliščine, in ne morebitni kratkoročni ekonomski interesi lastnikov Športne loterije.