Nacionalna konferenca Nasilje nad invalidi
Ker je problematika nasilja nad žrtvami z gibalno oviranostjo pereča tematika, katero je potrebno nasloviti in o njej spregovoriti, sta Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije in Društvo gibalno oviranih in žrtev nasilja v četrtek, 21. 3. 2023 ob 9.30 uri v Hiši Evropske unije v Ljubljani, organizirala prvo nacionalno konferenco z naslovom Nasilje nad invalidi, prenos pa je bil omogočen tudi preko kanala YouTube.
Na konferenci so prisostvovali gostje okrogle mize: mag. Mateja Toman iz Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, Damjana Peterlin iz Direktorata za invalide, Polona Šega iz Direktorata za socialne zadeve, mag. Nina Koželj iz Direktorata za kaznovalno pravo in človekove pravice, Gorazd Jesenko iz Uprave kriminalistične policije in Aleš Ojsteršek iz Sektorja za razvoj izobraževanja. Dogodek je povezovala Barbara Slaček, predsednica Društva Vizija, predstavitev programa Nasilje nad invalidi in posamezne primere pa je predstavila Mateja Peterec.
Najprej smo prisluhnili Mateji Peterec, strokovni vodji programa Nasilje nad invalidi, ki je predstavila program Nasilje nad invalidi, kjer edini v Sloveniji zagotavljajo varno hišo za žrtve nasilja z gibalno oviranostjo, ki je v celoti prilagojena in nudi celostno pomoč ter podporo žrtvam nasilja. Skozi posamezne primere smo odkrivali izzive, s katerimi se ob izvajanju programa soočajo tako izvajalci programa kakor tudi uporabniki in uporabnice, žrtve nasilja.
V nadaljevanju smo v sklopu okrogle mize predstavili posamezne primere iz prakse in jih povezali z udeleženci okrogle mize ter skupaj z njimi iskali možne rešitve. Tako smo se osredotočili na soočanje s prostorsko stisko ob nameščanju ženskih in moških žrtev nasilja z gibalno oviranostjo, iskanje celostnih rešitev za senzorno ovirane žrtve nasilja, nudenje namestitve uporabnikom, ki niso popolnoma samostojni, dotaknili pa smo se tudi pereče tematike sistemskega financiranja kadra v programu, kar bi pomenilo neprekinjeno izvajanje programa Nasilje nad invalidi. Nadalje smo v sodelovanju z udeleženci okrogle mize iskali tudi rešitve v delu iskanja primernih in urgentnih nastanitev za uporabnike Varnega zavetja »Hiša zaupanja« po odhodu iz varne hiše in definirali možne rešitve za prešolanje predšolskih in šoloobveznih otrok. Naslovili smo problematiko neizrečenih ukrepov prepovedi približevanja, v kolikor je žrtev nastanjena v varni hiši in izpostavili aktivnosti na področju zaščite žrtev kaznivih dejanj. Okroglo mizo smo zaključili z govorom mag. Mateje Toman, ki je izpostavila, da bodo v sklopu fokalne skupine, ki jih obdobno izvedeta NSIOS in predstavniki Vlade RS, navedeno problematiko tudi obravnavali.
Nacionalno konferenco smo zaključili z mislijo, da je program Nasilje nad invalidi nujno potreben za izvajanje na območju celotne Slovenije in da obstoječi sistem financiranja preko razvojnih socialnovarstvenih programov s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti še zdaleč ni zadosten, niti vzdržen za reševanje problematike žrtev nasilja z invalidnostjo oz. gibalno oviranostjo. Program Nasilje nad invalidi je en izmed programov, ki bi jih država morala urejati sistemsko in s tem zagotavljati kontinuirano dostopnost programa žrtvam nasilja z gibalno oviranostjo.
Zapisala: Mateja Peterec