Otvoritev Evropskega centra virov za dostopnost
AccessibleEU postavlja temelje za izboljšanje dostopnosti po Evropi
Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESC) je 4. julija, 2023 v Bruslju, v Belgiji, gostil pomemben dogodek za ozaveščanje – predstavitev Evropskega centra virov za dostopnost, znanega kot “AccessibleEU”. Dogodek je bil namenjen uradni otvoritvi centra ter je hkrati ponudil priložnost deležnikom, da delijo svoje izkušnje, izzive in potrebe pri izvajanju ukrepov za zagotavljanje dostopnosti. Dogodka se je udeležil tudi upokojeni izr. prof. dr. Matjaž Debevc, ki deluje kot nacionalni ekspert za center AccessibleEU.
Dogodek, ki je potekal v hibridni obliki, v živo in preko videokonference Zoom, je združil raznolik nabor deležnikov, vključno z odločevalci, strokovnjaki s področja industrije, javnimi organi, organizacijami civilne družbe in nacionalnih ekspertov, ki delujejo za center AccessibleEU. Cilj dogodka je bil tudi spodbujanje dialoga, generiranje razprave in spodbujanje razmišljanja o najučinkovitejših načinih za reševanje ovir dostopnosti.
Center AccessibleEU je na dogodku predstavil iz prve roke izkušnje in težave, s katerimi se srečujejo različni akterji in osebe z različnimi oblikami oviranosti ter prikazal dragocene vpoglede, ki bodo oblikovali njegove prihodnje dejavnosti. Končni cilj centra je sicer razviti ciljno usmerjene rešitve za reševanje večplastnih izzivov dostopnosti, ki so razširjeni po Evropi.
Z ustanovitvijo tega centra je Evropa postavila temelje za sodelovalni pristop, ki vključuje vse relevantne strani v prizadevanjih za izboljšanje dostopnosti. Dostopna oblika dogodka in interaktivne razprave so zagotovile platformo za plodne izmenjave, ki so udeležencem omogočile prispevanje k razvoju celovitih strategij in politik.
Dostopnost je postal ključnega pomena za zagotavljanje enakih možnosti za vse posameznike, zato je bil otvoritev in predstavitev centra AccessibleEU pomemben mejnik na poti k bolj dostopni in vključujoči Evropi. Predstavlja temelj, na katerem bo center aktivno deloval pri reševanju izzivov dostopnosti, s katerimi se srečujejo različni deležniki, in tako spodbujal bolj vključujočo družbo.
Otvoritev so odprli visoki predstavniki Evropske komisije in člani Evropskega parlamenta: Katarina Ivanković-Knežević, Helena Dalli, Katrin Langensiepen in Miguel Carbelleda, ki je sicer predsednik ONCE socialne skupine iz Španije. Osnovna misel predstavnikov je bila, da je potrebno zagotoviti, da so vse Evropske politike in standardi dostopnosti v celoti izvedeni v vseh državah članicah EU.
Po začetnem delu so sledile posamezne okrogle mize, ki so podrobneje predstavile cilje in dejavnosti centra AccessibleEU.
Cilji evropskega centra AccessibleEU
Center si bo prizadeval spodbujati dostopnost, podpirati skladnost z evropsko zakonodajo o dostopnosti, olajšati izmenjavo znanja, zagotavljati usposabljanje in vire, spodbujati sodelovanje ter prispevati k raziskavam in inovacijam na področju dostopnosti. S svojimi usmeritvami, svetovanjem, ozaveščanjem, usposabljanjem in mreženjem center AccessibleEU stremi k ustvarjanju bolj vključujoče in dostopne Evrope, zagotavljajoč enak dostop in enake možnosti za vse.
Izzivi pri izvajanju evropske zakonodaje o dostopnosti
Na tej okrogli mizi so razpravljali o izvajanju zakonodaje o dostopnosti v Evropski uniji. Govorniki so delili vpoglede v izvajanje dostopnosti v prometu za potnike z različnimi oblikami oviranosti, digitalno dostopnost in izzive pri izvajanju standardov dostopnosti. Okrogla miza se je ukvarjala s kompleksnostjo in ovirami, s katerimi se soočajo pri zagotavljanju skladnosti z evropsko zakonodajo o dostopnosti, ter ponudila dragocene priporočila za premagovanje teh izzivov.
Povezovanje deležnikov
Govorniki so v tej okrogli mizi razpravljali o pomenu dostopnosti in vlogi centra AccessibleEU. Ključne točke vključujejo obravnavanje dostopnosti kot poslovne priložnosti, usposabljanje strokovnjakov za dostopnost, izvajanje evropskih zakonov o dostopnosti in vzpostavljanje mednarodnih standardov, spodbujanje sodelovanja med deležniki, predstavitev primerov dostopnosti ter spodbujanje inkluzivnosti in raznolikosti. Center AccessibleEU si prizadeva postati most med zakoni in praktično dostopnostjo in bo služil kot središče za izmenjavo znanja in sodelovanje za napredovanje prizadevanj na področju dostopnosti.
Usposabljanje strokovnjakov za dostopnost
Okrogla miza je poudarjala pomen dostopnosti in potrebo po vključitvi dostopnosti v učne načrte. Govorniki so izpostavili naraščajoče povpraševanje po strokovnem znanju s področja dostopnosti zaradi hitrega tehnološkega napredka, starajoče se populacije in vse večje digitalizacije družbe. Poudarili so pomembnost strokovnih certifikatov za zagotavljanje, da strokovnjaki za dostopnost razpolagajo z ustreznim znanjem in s praktičnimi izkušnjami. Udeleženci okrogle mize so prav tako razpravljali o vlogi univerz in izobraževalnih ustanov pri spodbujanju naslednje generacije strokovnjakov za dostopnost.
Predstavili so primere dostopnih tečajev in poudarili potrebo po vključujočem oblikovanju izobraževanja ter skladnosti s standardi za dostopnost. Govorniki so poudarili pomembnost teh tečajev za strokovne dejavnosti in izpostavili motivacijo študentov za sodelovanje. Poleg tega so predstavili raziskave o pridobljenih kompetencah študentov in kakovosti njihovega dela na področjih, kot je podnaslavljanje. Na splošno je bil cilj okrogle mize spodbujanje vključitve dostopnosti v učne načrte, tudi z uporabo akademskega omrežja ATHENA, ter spodbujanje posameznikov k pridobitvi strokovnih kvalifikacij na tem področju.
Kako spodbuditi sodelovanje oseb s telesnimi oviranostmi v tehničnih standardizacijskih odborih?
Popoldanska okrogla miza je razpravljala o razvoju usklajenih standardov za podporo Evropskemu zakonu o dostopnosti. Evropska komisija je zaprosila tri evropske organizacije za standardizacijo, da razvijejo standarde, ki bodo zagotavljali skladnost izdelkov in storitev z zahtevami dostopnosti. Usklajeni standardi bodo zagotavljali ustrezne tehnične specifikacije, ki omogočajo skladnost z zakoni Evropske unije. Standarde bo pregledala Evropska komisija in če bodo odobreni, se navedejo v Uradnem listu Evropske unije. Okrogla miza je omenjala tudi posebne standarde, ki se razvijajo za izdelke na področju IKT, storitve in komunikacije v izrednih razmerah.
Sodelovanje v procesu standardizacije se bo spodbujalo na nacionalni ravni prek nacionalnih odborov za standardizacijo. Okrogla miza je prav tako poudarila možnost neposrednega sodelovanja na evropski ravni in je omenjala prizadevanja za omogočanje neposrednega sodelovanja s strani centra AccessibleEU v tej skupnosti. Več držav že sodeluje v procesu standardizacije, besedilo pa poudarja pomembnost vključevanja predstavnikov oseb z različnimi oblikami oviranosti v nacionalne odbore.
Deljenje izkušenj na temeljih centra AccessibleEU: grajeno okolje, IKT, javne politike in promet
Zadnja okrogla miza je razpravljala o različnih vidikih dostopnosti, pri čemer je bil poudarek na grajenem okolju, IKT in javnih politikah. Govorniki so poudarili potrebo po močnejši zakonodaji in regulaciji na področju grajenega okolja, da se zagotovi dostopnost po vsej Evropi. Poudarili so pomembnost širjenja informacij in razvoja skupnega jezika o dostopnosti. V kontekstu IKT so govorniki poudarili pomembnost uvedbe funkcij dostopnosti in zagotavljanja, da se pri razvoju programske opreme in potrošniški elektroniki upošteva tudi dostopnost. Glede javnih politik je bil poudarek na vlogi evropskih pobud pri olajšanju izvajanja zakonodaje o dostopnosti na nacionalni ravni. Govorniki so tudi poudarili vključenost ključnih deležnikov, vključno z javnimi organi, podjetji in organizacijami civilne družbe. Na splošno so razprave poudarile potrebo po celovitem pristopu k dostopnosti in pomembnost usklajevanja, izmenjave znanja ter profesionalizacije praks dostopnosti.
Avtor: dr. Matjaž Debevc, AccessibleEU