Priporočila Komisije nezadostno obravnavajo volilne pravice invalidov
Kot del paketa za obrambo demokracije je Evropska komisija objavila dve priporočili, ki se nanašata na pomembnost upoštevanja invalidov in njihovih predstavniških organizacij v političnem in javnem življenju ter volilnih postopkih.
Prvo priporočilo obravnava vključujoče in prilagodljive volilne postopke v Uniji. Drugo razmišlja o spodbujanju sodelovanja in učinkovite udeležbe državljanov ter organizacij civilne družbe v postopkih oblikovanja javnih politik.
Priporočilo o volitvah
EDF pozitivno ocenjuje, da Evropska komisija izrecno priporoča državam članicam, naj “podprejo volilno udeležbo invalidov, tako v obliki volivcev kot kandidatov, ter preprečijo in odstranijo ovire, s katerimi se srečujejo pri sodelovanju na volitvah” (odstavek 8).
V tem smislu Komisija poziva države EU, naj odpravijo “splošen odvzem volilnih pravic osebam z intelektualnimi in psiho-socialnimi težavami brez individualne presoje in možnosti sodnega preverjanja”. EDF se strinja s to izjavo, vendar Komisijo in vse države članice opominja, da dovoljevanje posameznega odvzema volilnih pravic še vedno predstavlja kršitev človekovih pravic invalidom.
Legitimiranje posameznega odvzema volilnih pravic na podlagi invalidnosti – kar pomeni “brez individualne presoje in možnosti sodnega preverjanja” – nasprotuje paradigmi Konvencije ZN o pravicah invalidov.
Obžalujemo tudi, da Komisija ni izrecno pozvala držav članic, naj izvedejo potrebne pravne reforme za maksimalno enakopraven dostop do volilnih postopkov in zagotovijo, da lahko invalidi glasujejo neodvisno in tajno.
Pozitivne točke vključujejo:
- Pozive državam članicam, naj podprejo invalide kot volilne uradnike in spodbudo državam, naj uporabijo vodnik o dobrih volilnih praksah za podporo sodelovanju invalidom na volitvah.
- Objava 17, kjer Komisija ponavlja izjavo EDF ob mednarodnem dnevu invalidov o pod zastopanosti invalidov kot članov Evropskega parlamenta.
- Ista objava spodbuja politične stranke, naj obravnavajo invalide v svojem kampanjskem delovanju, na primer z upoštevanjem zakonodaje o dostopnosti in zagotavljanjem razumnih prilagoditev. Vendar je ta spodbuda omiljena v glavnih člankih priporočila, kjer ni obravnavana niti pod zastopanost invalidov kot kandidatov.
Na splošno bi želeli prebrati več o pravicah invalidov do dostopnega, vključujočega volilnega postopka.
Priporočilo o sodelovanju pri oblikovanju politik
Priporočilo o spodbujanju sodelovanja državljanov in organizacij civilne družbe pri oblikovanju javnih politik vključuje pozitivne točke:
- Poudarja potrebo po enakih možnostih in “raznolikosti mnenj” pri civilni udeležbi, vključno z mnenji invalidov med drugimi nedostopanimi skupinami.
- Splošni okvir poziva vse države članice, naj “omogočijo načine sodelovanja na nediskriminatoren in dostopen način […] brez pretiranih formalnosti in brezplačno.” To je razpravljano v specifičnem kontekstu potreb invalidov.
- V svojem seznamu specifičnih ukrepov za podporo in zaščito prostora civilne družbe priporočilo omenja možnost nadlegovanja in groženj civilnim organizacijam, tako na spletu kot v živo. Poudarja potrebo po pomoči in drugih podpornih storitvah, ki so dostopne, zaupne in nediskriminatorne do invalidov.
Nazadnje priporočilo tudi poziva države članice, naj zagotovijo sredstva in druge vire, ki omogočajo organizacijam civilne družbe, da opravljajo svoje delo.
Oba dokumenta sta na voljo na spletu:
- [Priporočilo o vključujočih in odpornih volitvah]
- [Priporočilo o sodelovanju državljanov in organizacij civilne družbe pri oblikovanju javnih politik]
Povzeto iz EDF