Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dolgotrajni oskrbi
V ponedeljek, 18.7.2022 je potekala 32. izredna seja Komisije Državnega sveta za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, ki se je je udeležila tudi predstavnica NSIOS, mag. Mojca Vaupotič in predstavila stališče NSIOS glede podaljšanja prehodnega obdobja od začetka uporabe Zakona o dolgotrajni oskrbi (v nadaljevanju: ZDO).
Predstavnik MDDSZ kot predlagatelj podaljšanja prehodnega obdobja od začetka uporabe ZDO je predstavil naslednje razloge za podaljšanje tega obdobja:
– pomanjkanje kadra v zavodih, predvsem v varstveno delovnih centrih in centrih za usposabljanje za delo pod posebnimi pogoji, kjer kljub večkratnim razpisom za zaposlitev, niso uspeli zaposliti ustreznega strokovnega kadra;
– v VDC so vključeni uporabniki mlajši od 65 let, zato je potrebno zbirati podatke na nacionalnem nivoju tudi za to populacijo, da bi ii celovit pregled oseb, ki potrebujejo dolgotrajno oskrbo;
– zaradi potrebe po sofinanciranju zaposlenih v javnih zavodih.
V NSIOS željno pričakujemo, da bi ZDO zaživel, ker vse osebe nad 65 let nimajo osebne asistence in marsikdaj le ta ni odgovor na njihove potrebe. ZDO trenutno ni vsebinsko dovolj konkretiziran, zato je nujno, da se dogradi z podzakonskimi akti, ki pa morajo biti zelo konkretni. Predlagamo, da se k dogradnji pristopi z multidisciplinarnim pristopom in se vanj vključi tudi uporabnike, ki najbolj poznajo svoje potrebe.
NSIOS se strinja s premikom predlagane časovnice z namenom, da se zadeva pripravi na način, da bodo storitve ZDO ustrezne in predvsem v korist uporabnike dolgotrajne oskrbe.