724 zagovornikov invalidskih pravic spodbudilo Evropsko unijo, naj zagotovi “Nič o invalidih brez invalidov”
Evropski parlament v Bruslju je 23. maja 2023 gostil “5. Evropski parlament invalidov” – dogodek, na katerem se je zbralo 724 zagovornikov pravic invalidov iz celotne EU, da bi razpravljali o vlogi Evropske unije pri spodbujanju pravic invalidov.
Na dogodku so zagovorniki invalidov sprejeli Manifest Evropskega foruma invalidov o evropskih volitvah 2024 – načrt kampanje Evropskega foruma za invalide.
V manifestu so izražene zahteve invalidskega gibanja, da so invalidi v celoti vključeni v proces volitev – od tega, da imajo pravico do volitev in biti kandidati na volitvah, do ukrepov za dostopnost na voliščih. Volivci invalidi morajo biti sposobni razumeti vse vidike volilnega procesa in manifestov posameznih političnih strank ter imeti dostop do tajnega glasovanja.
Manifest prav tako določa naslednje ključne zahteve – ukrepe, ki so bistveni za popolno zagotavljanje pravic invalidov, kot so:
- zagotoviti, da imajo vse invalidne osebe pravico glasovati in pravico do kandidiranja na evropskih volitvah;
- zagotoviti storitve, ki se osredotočajo na pravice invalidov v institucijah EU: nov generalni direktorat za enakost in vključevanje v Evropski komisiji pod vodstvom komisarja za enakost, Odbor za invalide v Evropskem parlamentu;
- ustvariti novo evropsko agencijo za dostopnost;
- sprejeti kartico invalidnosti na ravni EU, ki zagotavlja vzajemno priznavanje statusa invalidnosti v vseh državah članicah;
- uvesti zakonodajo za zaščito pravic invalidov kot potnikov, zlasti prepoved zavrnitve vkrcanja v letalskem prometu in pravičnega nadomestila, ko se med potovanjem izgubi ali poškoduje oprema za mobilnost;
- vzpostaviti jamstvo za zaposlovanje invalidov in povečanje zaposlovanja invalidov na odprtem trgu dela;
- dodatna zaščita invalidnih žensk in deklet, vključno s prepovedjo prisilne sterilizacije;
- podpreti Ukrajince s posebnimi potrebami znotraj in zunaj Ukrajine ter se prepričati, da bo prispevek EU k obnovi Ukrajine zgradil bolj vključujočo državo za invalide;
- uvesti zakonodajo za zagotavljanje razpoložljivosti in cenovno dostopnih tehnologij za invalide;
- zagotoviti, da bo naslednji proračun EU v celoti podpiral neodvisno življenje invalidov in zagotovil vključevanje invalidov v družbo.
Obsežen seznam predlogov, ki jih je začrtal manifest, izraža cilj enakosti; bolj socialne in dostopne Evrope za invalide.
Nagovor predsednice NSIOS mag. Mateje Toman na 5. EU parlamentu invalidov.
Predsednik EDF Yannis Vardakastanis je v svojem nagovoru izpostavil:
“Invalidi želimo biti polnopravni državljani Evropske unije – udeležba na tem obsežnem dogodku je pokazala jasno voljo invalidskega gibanja: institucije EU morajo zagotoviti, da lahko sodelujemo v demokratičnem procesu in politikah, ki oblikovanje naše Unije, in morajo skupaj z nami zgraditi vključujočo Evropo.”
Podpredsednica EDF Gunta Anca je dodala:
“Eno od motov Evropske unije je “Združeni v raznolikosti”. Invalidi so enotni in so del te raznolikosti – biti morajo vključeni in imeti svobodo življenja in gibanja, ki ga Evropska unija omogoča svojim državljanom.”
Predsednica odbora EDF Pirkko Mahlamäki je komentirala:
“Evropska unija – in zlasti Evropski parlament – si zelo prizadeva za izboljšanje pravic žensk. Ta dogodek je bil tudi opomnik, da morajo ti koraki spodbujati specifična vprašanja invalidk, ki so še vedno predmet barbarskih praks, kot je prisilna sterilizacija in so bolj kot ostali žrtve nasilja.”
Predsednik Odbora ERS za mlade Elias Tebibel je delil pomen evropskega invalidnega gibanja za invalide:
“Temo tega dogodka je gradila vključujoča prihodnost – prihodnost, katere voditelji bodo mladi. Oblikovalci politik morajo zagotoviti, da imamo možnost za to. Zato pa potrebujemo vključujoče izobraževanje, dostopne fizične in digitalne skupnosti ter možnosti za vpletenost v politični proces.”
- Evropski parlament,
- Evropski komisiji (z nepovratnimi sredstvi za delovanje) in
- Fundaciji Yuste prek nagrade Carlos V.
- Franc Bogovič,
- Ljudmila Novak,
- Romana Tomc,
- Milan Zver,
- Milan Brglez,
- Matjaž Nemec,
- Klemen Grošelj,
- Irena Joveva