Komisija predlaga evropsko kartico ugodnosti za invalide in parkirno karto, veljavno v vseh državah članicah
Komisija je danes predlagala uvedbo evropske kartica ugodnosti za invalide in razširitev sedanje evropske parkirne karte za invalide. Obe kartici bosta priznani po vsej EU in bodo invalidom olajšali potovanje po Evropski uniji.
Predlog Komisije uvaja standardizirano evropsko kartico ugodnosti za invalide in izboljšuje sedanjo evropsko parkirno karto za invalide.
Obe kartici bosta invalidom olajšali dostop do prostega gibanja, saj jim bosta zagotovili, da bodo lahko ob obisku druge države članice enako dostopali do posebnih pogojev, prednostne obravnave in pravic do parkiranja.
Evropska kartica ugodnosti za invalide
v primeru, da status invalidnosti osebi v tujini ni priznan, med obiskom druge države članice ne morejo imeti dostopa do posebnih pogojev in prednostne obravnave, kot so brezplačen in/ali prednostni dostop, znižane pristojbine ali osebna asistenca.
Za rešitev tega vprašanja Komisija predlaga uvedbo standardizirane evropske kartice ugodnosti za invalide.
Evropska kartica ugodnosti za invalide bo služila kot uraden dokaz invalidnosti po vsej EU, saj bo zagotavljala enak dostop do posebnih pogojev in prednostno obravnavo v javnih in zasebnih storitvah, vključno na primer:
- Prevoz
- Kulturne prireditve
- Muzeje
- Centre za prosti čas in šport ali zabaviščni parki
Izdajali ga bodo pristojni nacionalni organi in bo dopolnjeval obstoječe nacionalne izkaznice ali potrdila.
Izboljšanje evropske parkirne karte
Za številne invalide je osebni avtomobilski prevoz še vedno najboljša ali edina možnost za samostojno potovanje in samostojno gibanje, kar jim zagotavlja avtonomijo.
Predlagane izboljšave sedanje evropske parkirne karte bodo invalidom omogočile dostop do enakih pravic do parkiranja, kot so na voljo v drugi državi članici.
Imela bo zavezujočo skupno obliko, ki bo nadomestila nacionalne parkirne karte za invalide in bo priznana po vsej EU.
Zagotavljanje dostopnosti kartic
Za spodbujanje enostavne uporabe in zmanjšanje upravnega bremena bodo morale države članice:
- Kartice zagotoviti v fizični in digitalni različici.
- Pogoje in pravila za izdajo ali odvzem kartic javno objaviti v dostopnih oblikah.
- Zagotoviti, da ponudniki storitev ponujajo informacije o posebnih pogojih in prednostni obravnavi invalidov v dostopnih oblikah.
Za zagotovitev skladnosti morajo države članice zagotoviti, da lahko invalidi, njihove predstavniške organizacije in ustrezni javni organi po potrebi ukrepajo v skladu z nacionalnim pravom.
Po sprejetju direktive v nacionalno zakonodajo so države članice pozvane, naj v primeru kršitev naložijo globe in korektivne ukrepe.
Naslednji koraki
O predlogu Komisije bosta zdaj razpravljala Evropski parlament in Svet. Predlog predvideva, da bodo imele države članice, ko bodo sprejete, na voljo 18 mesecev, da določbe direktive prenesejo v nacionalno zakonodajo.
Ozadje
Predlagana direktiva o evropski kartici ugodnosti za invalide in evropski parkirni karti za invalide je bila napovedana v strategiji EU za pravice invalidov za obdobje 2021–2030.
Predlog prispeva k temu, da EU izvaja Konvencijo Združenih narodov o pravicah invalidov, katere pogodbenice so EU in vse njene države članice.
Konvencija OZN o pravicah invalidov vsebuje obveznosti držav pogodbenic, da invalidom priznajo pravico do prostega gibanja enako kot drugim.
Države pogodbenice so tudi pozvane, naj sprejmejo učinkovite ukrepe za zagotovitev osebne mobilnosti z največjo možno neodvisnostjo invalidov, vključno z omogočanjem osebne mobilnosti invalidov na način in ob njihovi izbiri ter po dostopnih cenah.
Predlog je usklajen tudi z načeli enakih možnosti in vključevanja invalidov iz evropskega stebra socialnih pravic.
Ta pobuda temelji na rezultatih pilotnega projekta evropske invalidske izkaznice, ki se je med letoma 2016 in 2018 izvajal v Belgiji, na Cipru, v Estoniji, na Finskem, v Italiji, na Malti, v Romuniji in Sloveniji.
Poleg tega vključuje ugotovitve iz nedavnega javnega posvetovanja, v katerem je bilo zbranih več kot 3.300 odgovorov, od tega 78 % od invalidov.
Pripravila: EU Komisija