Začetki Evropske kartice ugodnosti za invalide segajo v leto 2016, ko je Slovenija skupaj z 8 državami članic Evropske Unije, in sicer Belgijo, Ciprom, Estonijo, Finsko, Italijo, Malto in Romunijo pristopila k pilotnemu projektu, ki je trajal 18 mesecev. Na 12. zasedanju konference držav pogodbenic Konvencije o pravicah invalidov v New Yorku je bil prav primer pilotnega projekta Evropske kartice ugodnosti za invalide, ki ga je izvajala Slovenija, predstavljen kot primer dobre prakse Evropske unije.
V času trajanja pilotnega projekta od julija 2021 do konca leta 2022 se je Evropska kartica ugodnosti za invalide izkazala za zelo dober instrument, ki invalidom, imetnikom Evropske kartice ugodnosti omogoča uveljavljanje vrste ugodnosti pri ponudnikih, ki v operaciji sodelujejo, predvsem na področju prometa, turizma, kulture, športa in prostega časa. Tako odločitev, da je potrebno s promocijo Evropske kartice nadaljevati in jo približati čim večjemu številu tako imetnikom kot ponudnikom ugodnosti, ni bila vprašljiva.
Cilj operacije »Izboljšanje dostopnosti blaga in storitev za invalide z Evropsko kartico ugodnosti« (v nadaljevanju: operacije) je prispevati k večji socialni vključenosti oseb z različnimi oblikami invalidnosti, z ugodnostmi pa prispevati k zmanjševanju tveganja revščine invalidov.