EU zaradi pomanjkanja politične volje ne spoštuje zavez Mednarodne konvencije o pravicah invalidov
Poročilo EDF, ki je bilo objavljeno v teh dneh, kaže, da EU ne izpolnjuje dovolj svoje mednarodne zaveze za spodbujanje pravic invalidov.
Poročilo je bilo predloženo skupini strokovnjakov ZN, ki naj bi pregledali pristop Evropske unije k izpolnjevanju Konvencije ZN o pravicah invalidov. Pregled bo potekal 11. in 12. marca v Združenih narodih v Ženevi.
Evropska unija je Konvencijo ratificirala kot “organizacijo za regionalno povezovanje”, kar pomeni, da morajo institucije EU Konvencijo izvajati v polnem obsegu svojih pristojnosti. Vendar poročilo kaže, da institucije v EU ne storijo dovolj za izboljšanje življenja invalidov.
Predstavniške organizacije poudarjajo ključne pomisleke, kot so:
- Preverjanje primernosti za invalidnost se ne izvaja, da bi zagotovili, da so predlagani ali obstoječi zakoni in politike v skladu s Konvencijo.
- Ni celovite protidiskriminacijske zakonodaje EU. Komisija si je zadala dodaten udarec, ko je letos umaknila predlagani zakon.
- Izključitev posebnih pravic in potreb invalidnih žensk in deklet iz zakonodaje EU o enakosti spolov.
- Nezadostna zakonodaja o dostopu do podpornih tehnologij in dostopu do informacij v dostopnih oblikah.
- Pomanjkanje upoštevanja invalidov v načrtih za zmanjšanje tveganja nesreč in pripravljenost na njih.
- Zakoni o prostem gibanju izključujejo invalide, zlasti ker ne morejo prenesti svojih dodatkov ali podpornih storitev.
- Vztrajna uporaba sredstev EU za financiranje segregacijskih institucij, kjer invalidi trpijo zaradi kršitev in zlorab človekovih pravic.
- Volilna zakonodaja EU še vedno omogoča odrekanje volilne pravice invalidom.
- Razvojni in humanitarni akcijski programi EU pogosto izključujejo invalide.
V poročilu je pojasnjeno, da so te pomanjkljivosti posledica pomanjkanja politične volje za izvajanje in spremljanje konvencije v EU. EU ni ustanovila posebnega organa, ki bi zagotavljal usklajenost svojih politik s Konvencijo. Ta “razdrobljen” pristop zmanjšuje odgovornost.
V poročilu je tudi ugotovljeno, da institucije v EU ne storijo dovolj za zagotavljanje pravic invalidov. Institucije v EU nimajo celovite politike razumne prilagoditve in ne omogočajo zadostnega dostopa do svojih fizičnih prostorov ali digitalne prisotnosti. Zdravstveno zavarovanje ima malo ali nič upoštevanja invalidnosti.
Poročilo prikazuje jasno sliko Unije, ki ima še veliko dela. V drugi fazi strategije EU za pravice invalidov je treba izvesti drzne predloge za njeno odpravo.
Predsednik Evropskega invalidskega foruma Yannis Vardakastanis je dejal: “Kljub določenemu napredku EU nima usklajenega pristopa k zagotavljanju naših pravic, zaradi česar je 100 milijonov ljudi nezaščitenih pred diskriminacijo in zlorabami. Ta pregled mora biti budnica za institucije v EU: organizirajte se in predstavite odločen načrt za dejansko izboljšanje našega življenja.”