Kick off sestanek projekta CE-Spaces4All
Geodetski inštitut Slovenije je med 13. in 14. aprilom organiziral CE-Spaces4All Kick-off srečanje v Ljubljani. Na srečanju je poleg NSIOS sodelovalo še vseh 11 projektnih partnerjev. Cilj srečanja je bil predstaviti prve korake projektnih aktivnosti in se osebno srečati z udeleženci. Drugi dan srečanja je bil tudi javni dogodek, zato so se predstavili slovenski deležniki in mediji.
Srečanje se je začelo z govorom Chiare Casarelle, programskega uradnika v skupnem sekretariatu Interreg CE. Predstavila je informacije o programih in izrazila pomen sodelovanja projekta s skupnim sekretariatu CE za spremljanje in zagotavljanje podpore.
Druga predstavitev je bila o vodenju projekta in financah, ki jo je predstavil vodilni partner Blaž Barborič (Geodetski inštitut Slovenije). Predlagani so bili sestanki prihodnjih partnerjev in predstavljeno je bilo poročanje/spremljanje. Predstavitev je nadaljevala vodja komunikacije Jitka Faugnerova (CENIA). Pojasnila je komunikacijska pravila, ki jih je treba upoštevati o projektnih dokumentih (predlogah, pisavah, barvah itd.). Projektne partnerje je prosila, naj pripravijo 3 naloge do konca aprila.
Celovit pregled WP1 (delavni paket 1) je predstavila Maja Baloh (Geodetski inštitut Slovenije). Predstavila je načrt dejavnosti in dobav WP1 do marca 2024. PP je razpravljala o področju preslikave in njenih rezultatih (kakšno področje uporabe je treba obravnavati, kakšne ovire). Odločila se je, da bo najprej (maja) delala na slovenskih podatkih za preučiti področja kart. Predlaga se, da PP pošlje LP ideje o njihovem področju kartiranje.
Aktivnosti v WP2 (delavni paket 2) so predstavili BOKU (Tatjana Fischer, Georg Neugebauer, Manfred Schrenk). Najprej je bil njihov pregled WP1 opravljen s predlogom za študijsko potovanje na Dunaju junija. Drugič, razpravljalo se je o načrtu za razvoj orodij in storitev za neodvisna turistična potovanja invalidov.
Zadnja predstavitev je bila delovni načrt WP3 (delavni paket 3) okrožja Zala (Helga Kovács). Predstavila je podrobne dejavnosti in dobave v zvezi s prijavnim obrazcem.
Drugi dan se je začel z delavnico o različnih vrstah invalidnosti in dostopnosti, ki jo je pripravila Philippa Tucker, EDF. Odločitev o delavnici je bila sprejetav 1. dnevu Začetek, zato ni v priloženem Končnem dnevnem redu pred dogodkom.
Javna prireditev se je začela s pozdravnim govorom Daliborja Radovana, vodja sektorja za raziskave in razvoj na Geodetskem inštitutu Slovenije. Nato je Blaž Barborič (LP) predstavil glavne dejavnosti in predlagal rezultate za naslednja tri leta.
Projekt »Omogočanje multimodalne mobilnosti invalidov« sta predstavila Jani Demšar in Marina Lovrić, oba Geodetski inštitut Slovenije. Predstavljena metodologija se uporablja tudi kot podlaga za projekt CE-Spaces4All.
Naslednjo predstavitev je predstavil Boyan Bahanov (Evropski forum invalidov), ki je razložil delo EDF in udeležencem pokazal tudi uporabo bralnika zaslona.
Primož Jeralič iz Nacionalnega sveta invalidnih organizacij Slovenije je imel govor o invalidni kartici EU, ki se uporablja že v 8 drugih državah članicah EU.
Dobre prakse dostopnosti, ki so bile narejene v zadnjih letih v Ljubljani, sta pokazali Mirjam Kanalec in Alenka Žagar, oba Mestna občina Ljubljana.
Zadnja predstavitev je bila Maša Klemenčič, Slovenska turistična organizacija o možnostih dostopnega turizma (STO) v Sloveniji. STO se ukvarja tudi z dostopnim turizmom (Zelena shema, spletna stran itd.)
Po predstavitvi je bila oblikovana panelna razprava o dostopnem turizmu na splošno, izkušnjah invalidov s potovanji in o projektnih potencialih. Govorniki so bili: Boyan Bahanov (EDF), Marie Scott (CZEPA), Anton Petrič (Združenje slušnih klubov Slovenije), Vojmir Drašler (Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, zadolžen za multimodalno mobilnost za invalide), Primož Jeralič (NSIOS), Saša Mlakar ( Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Direktorat za invalide).
Popoldne je bil pripravljen voden ogled dobre prakse multimodalne mobilnosti v Ljubljani. Udeleženci so dobili tudi nekaj informacij o zgodovini Ljubljane.