Javna predstavitev razvoja projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi
POVEZOVANJE ZNANJ IN IZKUŠENJ ZA VKLJUČUJOČO DIGITALNO DRUŽBO
Mirjam Kanalec je povedala, da so bili zelo veseli povabila GI k sodelovanju pri zajemu podatkov, saj je za gibalno ovirane prav fizična dostopnost najbolj pereča. Za občino Ljubljana pravi, da se dolgoletna prizadevanja za izboljšanje zelo poznajo, kar sama, ki je na invalidskem vozičku že skoraj štirideset let, še kako opazi.
Anton Iskra – svetnik Občine Kamnik je govoril v imenu starejših gibalno oviranih in poudaril, da je rezultat dolgoletnih prizadevanj občine urejena dostopnost številnih javnih objektov, urejene so tudi ceste, vendar se še srečujejo s težavami. »Med drugim smo uredili dostopnost dveh cerkva v centru mesta, dostopna sta knjižnica in zdravstveni dom, žal pa je nedostopna stavba občine. Pomagamo si tako, da nam pri vstopu pomaga uslužbenka občine.« Anton Iskra je še povedal, da občina ponuja brezplačne tečaje za digitalno opismenjevanje starejšim občanom, ki so dobro obiskani, kar jim omogoča samostojnost tudi v virtualnem svetu.
Vladimir Kastelec, predsednik Društva oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele krajine, je povedal, da gluhim in naglušnim dostopnost omogoča tolmačenje v znakovnem jeziku, s podnapisi in slušno zanko. »Žal se vse prevečkrat dogaja, da smo prepuščeni sami sebi, ko pridemo na kakšen dogodek ali ko nas povabijo in ugotovimo, da niso poskrbeli za dostopnost.«
Pripravila: Maja Stojanov